Ευχαριστώ τους συμπολίτες μας που με εμπιστεύτηκαν και με επέλεξαν ξανά να είμαι η φωνή τους στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.
Θα συνεχίσω και σε αυτή τη δεύτερη θητεία να αγωνίζομαι σκληρά και να τιμώ την ψήφο τους, για να αντιμετωπίσουμε αποφασιστικά τις μεγάλες κοινές προκλήσεις που
Πριν λίγο η επιτροπή του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου
#PETI
αποφάσισε η αναφορά για το έγκλημα των Τεμπών να παραπεμφθεί στις αρμόδιες επιτροπές του ευρωκοινοβουλίου, την
#TRAN
και την
#LIBE
. Ως συντονίστρια της LEFT στην Επιτροπή ΤRΑΝ θα αιτηθώ να μπει το θέμα αυτό στην ημερήσια
Η ευρωομάδα του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ στην πρωτη γραμμή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.
Συμμετείχαμε στη συνάντηση των Ευρωβουλευτών της The Left για το πρόγραμμα μας και τα επόμενα βήματα στη νέα πενταετή θητεία μας 2024-2029.
@syriza_gr
@SYRIZAEP
@Left_EU
Ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Στέφανος Κασσελάκης, ενωτικός και ανθρώπινος απάντησε σε ερωτήσεις ακροατών στο ραδιόφωνο
@stokokkino1055
.
Έτεινε χείρα φιλίας καλώντας σε ενότητα στο εσωτερικό και με στόχο ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ να γειωθεί στην κοινωνία και να δώσει έμπρακτες λύσεις στα
Τα συγχαρητήρια μου στους πέντε υποψήφιους για τον δυναμικό τους αγώνα. Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα χιλιάδες μέλη, παλιά και νέα, που με τη θεαματική προσέλευση τους στην κάλπη για δύο συνεχόμενες Κυριακές έστειλαν ένα πολύ ισχυρό μήνυμα για έναν νέο δυνατό
Δεν περισσεύει και δεν πρέπει να λείπει κανείς. Όλοι μαζί ενωμένοι πρέπει να βγούμε μπροστά με το πολιτικό μας πρόγραμμα για να καλύψουμε τις ανάγκες της κοινωνίας, να βελτιώσουμε τη ζωή των πολιτών και να δώσουμε ελπίδα και προοπτική για ένα καλύτερο αύριο.
#ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ
@syriza_gr
Ο ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία πέρασε δύσκολα αλλά τώρα ξεκινά μια καινούρια μέρα.
Ο Πρόεδρος Στέφανος Κασσελάκης διαθέτει πολύ σημαντικά προσόντα και γνώση, είναι αυθεντικός, ειλικρινής, καταξιωμένος, αυτοδημιούργητoς. Ήρθε στην Ευρωβουλή, έκανε καίριες θεσμικές συναντήσεις και
Η συνέντευξή μου στο
@SkaitvGR
και στην εκπομπή "Δεκατιανοί":
Ο ΣΥΡΙΖΑ- ΠΣ δεν μετατοπίστηκε, δεν άλλαξε. Εκείνοι που αποχώρησαν, άλλαξαν. Και ήταν μια μεθοδευμένη κίνηση να φύγουν, εκ του αποτελέσματος. Μια ειλημμένη απόφαση, χωρίς πολιτική διαφωνία.
Ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ έχει πρόγραμμα
Αλέξης #Τσιπρας στη #ΔΕΘ2022 :
- νομοθετική κατοχύρωση του όρου #γυναικοκτονία
- ειδικό επίδομα μητρότητας που θα επιστρέφει στη σύνταξη κάθε γυναίκας.
@syriza_gr
@SYRIZAEP
@Neolaia_Syriza
Η παρέμβασή μου στο 4ο Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία:
Δεν θα ξεχάσουμε το έγκλημα των Τεμπών. Δεν θα τους αφήσουμε να θρηνούν βουβά. Θέλω ένα μεγάλο χειροκρότημα για όλους αυτούς, τους συγγενείς, που αγωνίζονται για Δικαιοσύνη και Δικαίωση. Εμείς θα είμαστε η φωνή
Στην παρουσίαση του ευρωψηφοδελτίου του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία
ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ.
Στις 9 Ιουνίου δίνουμε έναν μεγάλο αγώνα με τον πρόεδρο μας,
@skasselakis
Αγώνα για την Ελλάδα μας.
Αγώνα για την Ευρώπη.
Αγώνα για τις αρχές και τις αξίες μας.
Αγώνα για τα παιδιά μας, να
"Τελειώνουν εδώ οι συζητήσεις περί εσωστρέφειας. Στον ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ κοιτάζουμε μπροστά και προχωράμε με το έργο μας στην Ελλάδα και στην Ευρώπη για να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις της κοινωνίας".
Συνέντευξη μου στην εκπομπή Action24 Σαββατοκύριακο με τον Γιώργο Παγάνη και τη
Είμαι περήφανη που η Ελλάδα και ο ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία διακρίνεται στην Ευρώπη. Είναι μεγάλη τιμή για εμένα αυτή η αναγνώριση της σκληρής δουλειάς μου και του έργου μου στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Ο
@SYRIZAEP
έχει δώσει πραγματικό αγώνα στο Ευρωκοινοβούλιο, μέσα σε
Αύριο στις 6 ώρα Ελλάδος απευθείας από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο η εκδήλωση που διοργανώνω για τα Τέμπη με ομιλία της Μαρίας Καρυστιανού και τη θεσμική εκπροσώπηση από την Επιτροπή ΤRAN του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και την Κομισιόν.
#Ευρωκοινοβούλιο
Παρέμβασή μου στη συγκλονιστική εκδήλωση «Τέμπη-Ο εκτροχιασμός του κράτους Δικαίου» όπου οι συγγενείς των θυμάτων μίλησαν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, με πρωτοβουλία του συναδέλφου μου Κώστα Αρβανίτη και παρουσία του Προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Στέφανου Κασσελάκη:
🔸Η Ευρωπαϊκή Ένωση
Στηρίζουμε τον Κώστα Ζαχαριάδη για Δήμαρχο Αθηναίων. Πολύ θετική η ανταπόκριση στην περιοδεία μας στο Σύνταγμα, την Ερμού και το Μοναστηράκι. Είχαμε μία εξαιρετική ευκαιρία να μιλήσουμε με επαγγελματίες, εργαζόμενους και κατοίκους της περιοχής του κέντρου, ξεκινώντας από το
Με τον Κώστα Ζαχαριάδη πραγματοποιήσαμε περιοδεία στο κέντρο της Αθήνας, στηρίζοντας την υποψηφιότητά του για το Δήμο της Αθήνας. Μαζί μας και υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι του συνδυασμού Ανοιχτή Πόλη.
Ο Κώστας Ζαχαριάδης έχει θέληση, σχέδιο και προτάσεις για μια πόλη ανθρώπινη
Το 2015-2019 εφαρμόσαμε μια επιτυχημένη στρατηγική και καταφέραμε η Ελλάδα να γίνει ένα από τα πέντε πιο ισχυρά τουριστικά brands παγκοσμίως και πρωταθλήτρια στην τουριστική ανάπτυξη.
#Σαντορίνη #τουρισμός #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ
@syriza_gr
@SYRIZAEP
Έρχεται ένας πολύ δύσκολος χειμώνας για νοικοκυριά και πολίτες στην Ελλάδα. Εκτός από την αισχροκέρδεια, την ακρίβεια, το υψηλό κόστος ζωής, με το μισθό να εξαντλείται στα μέσα του μήνα, έχουν να αντιμετωπίσουν και μια νέα φοροεπιδρομή με απόφαση της σημερινής κυβέρνησης. Ο
2024: 1,63 δισ. επιπλέον φόροι για τους πολίτες.
Θέλουμε -και θα εργαστούμε γι’ αυτό- ένα δίκαιο, σταθερό φορολογικό σύστημα.
Χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις κάθε τρ��ις και λίγο για τον πολίτη.
Γίνετε κομμάτι της προσπάθειας για μια Σύγχρονη Αριστερά.
Γραφτείτε σήμερα στο
Τα αγόρια δεν γεννιούνται επιθετικά και βίαια λόγω κάποιου βιολογικού χαρακτηριστικού. Τα αγόρια και τα κορίτσια μεγαλώνοντας διαμορφώνουν τον χαρακτήρα τους και τις συμπεριφορές τους.
Οι δηλώσεις του υφυπουργού Υγείας για τις γυναικοκτονίες και την κακοποίηση των γυναικών είναι
"Δεν μπορώ να δεχθώ ότι υφυπουργός της κυβέρνησης αναπαράγει αυτές τις εξοργιστικές νοοτροπίες και αντιλήψεις που μειώνουν τις γυναίκες, θέτουν την ασφάλεια τους σε κίνδυνο και δίνουν άλλοθι στις γυναικοκτονίες".
#Ευρωκοινοβούλιο #ΕλεναΚουντουρά
#EuropeanParliament
#EU
#VAWG
Στη λήξη των εργασιών του 4ου συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ.
Προχωράμε στην προοδευτική αντεπίθεση με πρώτο σταθμό τις ευρωεκλογες.
#συνεδριο_ΣΥΡΙΖΑ
@syriza_gr
@SYRIZAEP
Την Κυριακή
#15_
Μαιου όλες και όλοι μαζί στέλνουμε μήνυμα!
Τα 1.000 εκλογικά τμήματα θα είναι 1.000 ταχυδρομεία που θα στείλουν το λογαριασμό στο Μαξίμου. Δες που μπορείς να ψηφίσεις στο
#ΣτειλεΤονΛογαριασμο
Δηλώνω τη συμπαράστασή μου στη συνάδελφό μου Θεοδώρα Τζάκρη για τη δολοφονική επίθεση εναντίον της.
Κάθε μορφή βίας, κάθε απόπειρα τρομοκρατίας και στοχοποίησης στρέφεται εναντίον της Δημοκρατίας μας και είναι καταδικαστέα.
#ΕνώνουμεΔυνάμεις για ένα καλύτερο μέλλον, για τις νέες και τους νέους και τις γενιές που ακολουθούν και για μία Ελλάδα δυνατή μέσα στην ευρωπαϊκή οικογένεια. #ΣΥΡΙΖΑ
Υποδεχθήκαμε όλοι μαζί τον νέο Πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία Στέφανο Κασσελάκη και θα δουλέψουμε για ένα καλύτερο αύριο όλοι μαζί ενωμένοι.
#εκλογεςΣΥΡΙΖΑ
Τα συγχαρητήρια μου στους πέντε υποψήφιους για τον δυναμικό τους αγώνα. Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα χιλιάδες μέλη, παλιά και νέα, που με τη θεαματική προσέλευση τους στην κάλπη για δύο συνεχόμενες Κυριακές έστειλαν ένα πολύ ισχυρό μήνυμα για έναν νέο δυνατό
Απόψε στην παρουσίαση από τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία Στέφανο Κασσελάκη του κοστολογημένου προγράμματος μας για τη φορολογία και την οικονομία. Εφικτές προτάσεις για την ουσιαστική στήριξη της κοινωνίας.
Όλοι μαζί για το “Ελληνικό όνειρο - Ζωή με αξιοπρέπεια”.
Στηρίζουμε Κώστα Ζαχαριάδη για το Δήμο της Αθήνας.
Για μια Πόλη Ανοικτή, για την "Πρόκληση Αθήνα", με ένα δυναμικό ψηφοδέλτιο υποψηφίων που θα κάνουν τη διαφορά.
Μαζί μας και ο πρόεδρος στον αγώνα αυτό για τη σύγχρονη και ανθρώπινη Αθήνα που αξίζουν οι κάτοικοί της και οι
Προτεραιότητα μου στη θητεία 2024-2029 στο Ευρωκοινοβούλιο η καταπολέμηση των κοινωνικών και οικονομικών ανισοτήτων για μια καλύτερη ζωή στην Ελλάδα και σε σύγκλιση με την Ευρώπη.
Άρθρο μου στο Παρόν.
👉
Συνέντευξή μου στο
@MegaTvOfficial
, στην Ανθή Βούλγαρη και τον Ιορδάνη Χασαπόπουλο.
Ο Αλέξης Τσίπρας είναι στον ΣΥΡΙΖΑ- ΠΣ, εκεί που όλοι είμαστε.
Ο κόσμος έχει μπερδευτεί. Νιώθει ότι ενώ ψήφισε 47 βουλευτές με τον ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, κάποιοι απομακρύνθηκαν αδικαιολόγητα
Ως συντονίστρια της πολιτικής μου ομάδας στην Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού
#TRAN
, έχω ξεκινήσει ήδη τις διαδικασίες ώστε το θέμα να μπει με τη μορφή του κατεπείγοντος στην ημερήσια διάταξη της Επιτροπής TRAN.
Έχω παρέμβει στην Κομισιόν τρεις φορές εγγράφως για την παραβίαση
Ευχαριστώ τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Στέφανο Κασσελάκη για την εμπιστοσύνη του και τα καλά του λόγια.
Δυνατά για έναν ισχυρό ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ
για την Ελλάδα στην Ευρώπη!
#ΕλεναΚουντουρά #Ευρωβουλευτής #Ευρωκοινοβουλιο #Ευρωεκλογές #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ
@syriza_gr
@Neolaia_Syriza
@SYRIZAEP
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς που φωτίσατε με την παρουσία σας την ονομαστική μου γιορτή.
Στον Πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Στέφανο Κασσελάκη, που ανάμεσα στο βαρύ πρόγραμμά του με τίμησε, ήρθε να μου ευχηθεί από κοντά και ξεσήκωσε τον κόσμο.
Στους δραστήριους βουλευτές μας, πρώην
Στο
@AtticaTV_gr
η τοποθέτησή μου για τις εσωκομματικές εξελίξεις.
Ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, ο πρόεδρος Στέφανος Κασσελάκης και οι βουλευτές κάνουν σημαντικό έργο που δεν προβάλλεται αρκετά από τα media.
Το ζήτημα της διάσπασης τελείωσε.
Εστιάζουμε ως αξιωματική αντιπολίτευση στο έργο μας με
Ο κ. Μητσοτάκης καλό θα είναι να μην μιλάει για χρεωκοπίες γιατί η μοναδική χρεωκοπία που γνωρίζουμε την έκανε το κόμμα του, η ΝΔ μαζί με το ΠΑΣΟΚ.
Το 2015 παραλάβαμε μια χώρα που είχαν μειώσει ήδη 60% τις συντάξεις και τους μισθούς, είχανε κόψει τον 13ο και 14ο μισθό, και η
Με τον πρόεδρο Στέφανο Κασσελάκη στη γεμάτη παλμό ομιλία του στην Πάτρα.
Απόψε κλείνουμε έναν κύκλο δυναμικών περιοδειών σε όλη την Ελλάδα, διαρκώς δίπλα στους πολίτες.
Κυριακή 9 Ιουνίου αποφασίζουμε όλοι μαζί για το μέλλον μας.
Ψηφίζουμε την ελπίδα!
Ψηφίζουμε ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ για μια
Οι πολίτες της Γαλλίας έδωσαν στην κάλπη ένα ηχηρό μήνυμα αντίστασης ενάντια στον κίνδυνο της ακροδεξιάς, στο φόβο και τη μισαλλοδοξία.
Σε αυτήν την κρίσιμη περίοδο για την Ευρώπη, το αποτέλεσμα των γαλλικών εκλογών αποτελεί ιστορική νίκη και φωτεινό παράδειγμα στους κοινούς
Άρθρο μου στο Παρόν για τις Ευρωεκλογές 2024 και το ευρωπαϊκό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ για την αντιμετώπιση της λιτότητας, της φτώχειας, της κλιματικής και ενεργειακής κρίσης, ώστε να εξασφαλίσουμε την κοινωνική δικαιοσύνη και το δικαίωμα όλων σε μια ζωή με αξιοπρέπεια. Εύχομαι το
"Το 2015 παραλάβαμε μία Ελλάδα χρεωκοπημένη από τις κυβερνήσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ που κυβέρνησαν. Μην μπερδεύουμε την τετραετία 2015-2019 που αγωνιστήκαμε και καταφέραμε να κρατήσουμε την Ελλάδα όρθια, με ρυθμούς ανάπτυξης. Η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ ήταν η μόνη που άφησε τα
Νέα παρέμβασή μου στην Κομισιόν για το δυστύχημα στα Τέμπη και τις σοβαρές παραβιάσεις στην Ελλάδα της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για την ασφάλεια των σιδηροδρόμων μετά το πόρισμα-καταπέλτη του ERA
@ERA_railways
@EU_Commission
@SYRIZAEP
Η χυδαία στοχοποίηση της Κατερίνας Νοτοπούλου είναι ανεπίτρεπτη και καταδικαστέα.
Ζητούμε μηδενική ανοχή απέναντι σε όλες τις μορφές έμφυλης βίας και την υπονόμευση που βιώνουν συστηματικά οι γυναίκες στην πολιτική, στη δημόσια ζωή, στην εργασία.
@katenotopoulou
Σε μία πολύ προσωπική και διαφορετική συνέντευξη στην Άντα Ηλιοπούλου και το
#INSTYLE
, ένα ταξίδι στην πορεία της ζωής μου από τον αθλητισμό, στην παγκόσμια βιομηχανία της μόδας, στις εκδόσεις και στην 20ετή σταδιοδρομία μου στην πολιτική, συνδυάζοντας θέσεις ευθύνης, οικογένεια
Ο πρόεδρος του #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ Στέφανος Κασσελάκης στη δυναμική ομιλία του στην Κεντρική Επιτροπή: "Για το επόμενο διάστημα βάζουμε μεγάλους στόχους, γιατί είμαστε η αξιωματική αντιπολίτευση που φιλοδοξεί να ξανακυβερνήσει".
@skasselakis
@syriza_gr
@SYRIZAEP
Έφερα με ερώτηση μου στην Κομισιόν το ζήτημα της #ασφάλειας στην #εναέρια #κυκλοφορία στην #Ελλάδα.
Οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας κάνουν εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο λόγο για ένα δυσχερές πλαίσιο, μέσα στο οποίο καλούνται να επιτελέσουν το έργο τους, εξαιτίας μεταξύ άλλων του
Η πετυχημένη τουριστική πολιτική που εφαρμόσαμε στην Ελλάδα την περίοδο 2015-2019 έγινε ουσιαστικά ο κορμός της πρώτης ευρωπαϊκής στρατηγικής για το βιώσιμο τουρισμό.
Μιλώντας για το βιώσιμο τουρισμό στην ΕΕ στους #Δεκατιανούς στον #σκαι.
#τουρισμός #ΕΕ #Ευρωβουλη
Ανέλαβα Αντιπρόεδρος στην Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού TRAN, μία από τις πλέον κρίσιμες και παραγωγικές επιτροπές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, μέλος της Επιτροπής REGI για την Περιφερειακή Συνοχή, που αφορά ιδιαίτερα την Ελλάδα και συνεχίζω ως μέλος της Επιτροπής FEMM για τα
Συνέντευξη που παραχώρησα εφ όλης της ύλης για τα επίκαιρα και σημαντικά για την Ελλάδα ζητήματα που χειρίζομαι στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και τις κομβικές επιτυχίες σε αυτή τη θητεία: από την ευρωπαϊκή στρατηγική για το βιώσιμο τουρισμό και την πράσινη μετάβαση των μεταφορών,
Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις στην Ελλάδα και ειδικά ο τομέας της εστίασης, έχουν γονατίσει από τις αλλεπάλληλες κρίσεις. Χρειάζονται ουσιαστική στήριξη. Στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, με διαδοχικά ψηφίσματα και παρεμβάσεις την τελευταία 3ετία, έχουμε ζητήσει από τα κράτη-μέλη,
Συναντήθηκα διαδικτυακά με 22 σωματεία - τη βάση του κλάδου της εστίασης.
80.000 επιχειρήσεις, μισό εκατομμύριο εργαζόμενοι και όλοι οι καταναλωτές, κεραυνοβολημένοι από την ξαφνική απόφαση της κυβέρνησης να αυξήσει το ΦΠΑ στην εστίαση στο 24%.
Η εστίαση δεν είναι είδος
Ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ δυναμώνει συνεχώς. Απευθυνόμαστε στην κοινωνία με συγκεκριμένες προτάσεις και ευρωπαϊκό πρόγραμμα που δίνει λύσεις στα μεγάλα προβλήματα: την ακρίβεια, τους χαμηλούς μισθούς, το υψηλό κόστος ζωής στην Ελλάδα.
#SkaitvGR
#simeraskai
#simera
#skaitv
#Ευρωεκλογες
Σας προσκαλώ να παρακολουθήσετε διαδικτυακά την εκδήλωση που με πρωτοβουλία μου διοργανώνω στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις 3 Απριλίου, με τη θεσμική εκπροσώπηση του Ευρωκοινοβουλίου και της Κομισιόν για τη «Σιδηροδρομική Τραγωδία των Τεμπών: Απαιτώντας Δικαιοσύνη, Διαφάνεια και
Με την πετυχημένη τουριστική στρατηγική μας και τη συστηματική σκληρή δουλειά μας, εξασφαλίσαμε για 5η συνεχή χρονιά νέα μεγάλη αύξηση εσόδων κατά 15%. Το 2019 εξελίσσεται στην καλύτερη χρονιά στην ιστορία του ελληνικού τουρισμού.
Ξεκινά η θητεία μας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο 2024-2029. Με αίσθημα ευθύνης θα αγωνιστούμε απέναντι στις ανισότητες, για κοινωνική δικαιοσύνη, ειρήνη και πρόοδο, για τα ανθρώπινα δικαιώματα, για την καλύτερη ζωή που αξίζουν ισότιμα όλοι οι πολίτες.
Στη σημερινή εκλογή προέδρου
Στη Νέα Σμύρνη στα εγκαίνια του εκλογικού περιπτέρου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ στην κεντρική πλατεία.
Πάμε δυνατά, μέσα στην κοινωνία, σε όλη την Ελλάδα!
Στα εγκαίνια μαζί με τον βουλευτή, πρώην Υπουργό, Νίκο Παππά, την συντονίστρια του Τμήματος Φεμινιστικής Πολιτικής & Φύλου του ΣΥΡΙΖΑ και
Αφιερώνω τα βραβεία που παρέλαβα στο Βερολίνο και αποτελούν μεγάλη αναγνώριση για την πατρίδα μας, στους πρωταγωνιστές του ελληνικού τουρισμού. Σε όλους εκείνους, που δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό ώστε η Ελλάδα να ξεχωρίζει για την αυθεντικότητά της και την ζεστή φιλοξενία της.
Με τον Κώστα Ζαχαριάδη γνωριζόμαστε πολλά χρόνια. Έχουμε κάνει πολλούς αγώνες μαζί. Η #ΑνοιχτήΠόλη είναι μία δυναμική πρόταση και στην Αθήνα αξίζουμε πολύ καλύτερα. Κώστα σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου κάθε επιτυχία.
Στηρίζουμε Κώστα Ζαχαριάδη για Δήμαρχο Αθηναίων στις 8
Εγκαινίασα το μόνιμο Ελληνικό Περίπτερο στη Ζώνη Ελεύθερου Εμπορίου της Σαγκάης, το οποίο θα αποτελέσει βάση για την ανάπτυξη των ελληνοκινεζικών εμπορικών σχέσεων στον τομέα των αγροτικών προϊόντων και την ενίσχυση της ολοένα και αυξανόμενης τουριστικής κίνησης από την Κίνα.
Με την Ελένη Τσολάκη στο Open tv συζητήσαμε για την ενδοοικογενειακή βία που είναι σε έξαρση και το έργο μας στην Ευρωβουλή με σημαντικές νίκες αυτά τα χρόνια απέναντι σε όλες τις μορφές βίας σε βάρος των γυναικών και παιδιών.
#ElenaKountoura
#Europarliament
#VAWG
#ILO
Διεκδίκησα ως Υπουργός Τουρισμού και εξασφάλισα την απευθείας πτήση Αθήνα-Σικάγο, μία από τις πολλές απευθείας πτήσεις που καθιερώσαμε, συμβάλλοντας στην κατακόρυφη αύξηση των Αμερικανών τουριστών στην Ελλάδα από τους 592.000 επισκέπτες το 2014 στους 1,1 εκατ. το 2018.
Στις 21 Μαΐου ο ελληνικός λαός θα πει «Ως εδώ!» και θα επιλέξει την επόμενη κυβέρνηση της χώρας, δίνοντας ισχυρή εντολή για πολιτική αλλαγή και προοδευτική διακυβέρνηση.
Άρθρο μου στο
@ToParon
.
@syriza_gr
@SYRIZAEP
#ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ_ΠΑΝΤΟΥ
Ψηφίσαμε την πρώτη στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης #Οδηγία για την αντιμετώπιση της βίας κατά των γυναικών και της ενδοοικογενειακής βίας, στην οποία συνέβαλα καθοριστικά με την έκθεσή μου για την ενδοσυντροφική βία και αποτελεί μία σπουδαία νίκη των προοδευτικών δυνάμεων σε
Με συγκινήσατε με τις ευχές σας που δέχομαι ασταμάτητα από νωρίς σήμερα για τη γιορτή μου!
Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την αγάπη σας και την υποστήριξή σας!
Εύχομαι υγεία και ευτυχία σε όλες και όλους που γιορτάζουν σήμερα.
Χρόνια πολλά!
#ΕλεναΚουντουρα #Γιορτη
Είμαι περήφανη που συνέβαλα με την προσφορά μου και το έργο μου ως Υπουργός Τουρισμού, στην εθνική προσπάθεια για την έξοδο από την κρίση και την θεμελίωση νέας αναπτυξιακής πορείας για την χώρα.
#ΕχουμεΤηΔυναμη #ΕνώνουμεΔυνάμεις #ΣΥΡΙΖΑ #Προοδευτική_Συμμαχία
#Ευρωεκλογές2019
Στην Ελλάδα έχουμε έως 3 φορές χαμηλότερους μισθούς και αγοράζουμε έως και 3 φορές ακριβότερα συγκριτικά με άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Η ακρίβεια και η αισχροκέρδεια στην Ελλάδα δεν είναι ευρωπαϊκή, είναι ελληνική και αιτία είναι η σημερινή κυβέρνηση. Χρειαζόμαστε μια κυβέρνηση που
Θέλω να ευχαριστήσω τον .
@Giannis_An34
γι’ αυτό το μεγάλο «δώρο» που έκανε στην Ελλάδα, να πρωταγωνιστήσει σε αυτό το σποτ και να καλέσει όλο τον κόσμο να γνωρίσει και να επισκεφτεί την πατρίδα μας.
#VisitGreece
Θα αγωνιστούμε στις #Ευρωεκλογες με το πρόγραμμά μας και τους 10 στόχους μας για μια νέα πορεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
🔸Στρατηγική αυτονομία της Ευρώπης
🔸Αντιφασιστική Ευρώπη – φραγμός στο μίσος της ακροδεξιάς
🔸Δίκαιη και βιώσιμη ανάπτυξη - να μην επιστρέψει η λιτότητα
Στέφανος Κασσελάκης : "Στις 9 Ιουνίου σας καλώ σε μία μάχη για το φως. Να στείλουμε ένα μήνυμα αισιοδοξίας και προοδευτικής αντεπίθεσης στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Η ψήφος μας στον ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ είναι ψήφος για μια Ευρώπη αλληλεγγύης, δημοκρατίας και ειρήνης. Την δημοκρατική,
Όταν η ίδια η κυβέρνηση δεν σου επιτρέπει να ζήσεις μια ζωή με αξιοπρέπεια, δεν μπορεί να μιλά για δήθεν ανάπτυξη, πρόοδο και δημοκρατία. Μας λέει ότι ευημερούν οι αριθμοί, όμως δεν ευημερούν οι άνθρωποι.
Ζητούμε από τους πολίτες να μας εμπιστευτούν να υπερασπιστούμε τα
Είναι εξοργιστικό ένα παιδί όχι μόνο να μην προστατεύεται όπως έπρεπε από τις αρχές αλλά και να "κατηγορείται" από ενήλικες ότι στην τρυφερή ακόμη ηλικία των 11 και 12 ετών επέλεξε να είναι θύμα βίας και κακοποίησης!
Πρέπει όλοι να σταθούμε στο ύψος της ευθύνης μας και να
Συνάντηση στις Βρυξέλλες με τους Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ , Κατερίνα Νοτοπούλου, τομεάρχη Κοινωνικής Συνοχής και τον Κοινοβουλευτικό Εκπρόσωπο Διονύση Καλαματιανό, στο πλαίσιο διακομματικής κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας της Επιτροπής Ευρωπαϊκών Υποθέσεων της Ελληνικής Βουλής σε
Με την επιτυχία μας στον τουρισμό ισχυροποιήσαμε την εικόνα της χώρας παγκοσμίως και καθιερώσαμε την Ελλάδα ως κορυφαίο τουριστικό προορισμό. Εξασφαλίσαμε 9 εκατ.επιπλέον διεθνείς αφίξεις σε σχέση με το 2014, αύξηση άνω του 35% στην 4ετία και ενισχύσαμε σημαντικά τα εθνικά έσοδα.
“Οι δηλώσεις του υφυπουργού Υγείας για τις γυναικοκτονίες και την κακοποίηση των γυναικών είναι άκρως επικίνδυνες και καταδικαστέες.
Η βία κατά των γυναικών είναι έγκλημα.
Αγωνίστηκα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο για την ισότητα και ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο προστασίας των γυναικών
Το 2018 ήταν η χρονιά που η Ελλάδα κεφαλαιοποίησε την υψηλή ζήτηση που δημιουργήσαμε τα προηγούμενα χρόνια μέσα από την επιτυχή υλοποίηση της τουριστικής μας πολιτικής. Για πρώτη φορά οι διακινούμενοι επιβάτες στα αεροδρόμια της χώρας ξεπέρασαν τα 63,7 εκατ.
Η Ελλάδα χρειάζεται μια κυβέρνηση που θα χτυπήσει την αισχροκέρδεια και τα καρτέλ. Επιστολές εντυπωσιασμού σαν αυτή που έστειλε ο κ. Μητσοτάκης στην Πρόεδρο της Επιτροπής δείχνουν ότι είναι ανίκανος να κάνει ελέγχους, έτσι ώστε να μην αισχροκερδούν οι πολυεθνικές στην Ελλάδα. Την
Προσκεκλημένη ομιλήτρια στο διεθνές επενδυτικό Συνέδριο του
#ITIC
, Τοurism Investment Summit 2023 στη Μποτσουάνα.
Στο υπουργικό πάνελ, ανέπτυξα το πλαίσιο στρατηγικής της ΕΕ για τη βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη και τόνισα την ανάγκη επαρκών επενδύσεων σε βιώσιμες και ανθεκτικές
Έφερα με ερώτηση μου στην Κομισιόν το θέμα της τηλεργασίας και πιέζω για μία Ευρωπαϊκή Οδηγία, που να ρυθμίζει το δικαίωμα στην αποσύνδεση, ώστε να προστατευτούν οι εργαζόμενοι από σημερινά φαινόμενα εκμετάλλευσής τους από εργοδότες.
Πρόσφατα στοιχεία ερευνών δείχνουν ότι οι
Στην εκδήλωση κοπής πίτας της Ανοιχτής Πόλης με τον Κώστα Ζαχαριάδη, φίλους και στελέχη της δημοτικής παράταξης και του #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ, παρουσία του Δημάρχου Αθηναίων Χάρη Δούκα.
Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ το έγκλημα των Τεμπών.
Τους ανθρώπους που χάθηκαν άδικα και εγκληματικά.
Δεν θα αφήσουμε τους συγγενείς των θυμάτων να θρηνούν βουβά.
Εμείς θα είμαστε η φωνή τους και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη για τη Δικαιοσύνη και τη Δικαίωσή τους.
#Τεμπη
Οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί αλλά είμαστε ίσοι ανεξαρτήτως φύλου.
Αγωνίστηκα στην Ευρωβουλή και έχουμε πετύχει σημαντικές νίκες για τα ανθρώπινα δικαιώματα σε αυτή τη θητεία.
Με πρωτοπόρες προτάσεις μου σε εκθέσεις-ψηφίσματα που είχα την τιμή να είμαι εισηγήτρια όλου του
Το 4ημερο Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, θα ξεκινήσει σήμερα Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου στις 18:00, με την ομιλία του Προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ – ΠΣ, Στέφανου Κασσελάκη στο Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου (Tae Kwo Do), με τη συμμετοχή 5.000 σ��νέδρων από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Θα συμμετέχω
Στο 4ο #συνεδριο_ΣΥΡΙΖΑ με αφετηρία την ομιλία του προέδρου Στέφανου Κασσελάκη. Είμαστε εδώ για την ανασυγκρότηση του #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ ως την ισχυρή προοδευτική πρόταση με ανθρωποκεντρικές πολιτικές στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.
Δεύτερη ημέρα σήμερα με τις τοποθετήσεις των συνέδρων και
Περιοδεία μου στο #Χαϊδάρι.
Με κλιμάκιο του #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ επισκεφθήκαμε τη λαϊκή αγορά όπου μίλησα με τους πολίτες και με τους επαγγελματίες πωλητές.
Αμέσως μετά, στα εμπορικά καταστήματα της περιοχής συζητήσαμε με εργαζόμενους και επαγγελματίες για τα ζητήματα που αντιμετωπίζουν.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς που φωτίσατε με την παρουσία σας την ονομαστική μου γιορτή.
Στον Πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Στέφανο Κασσελάκη, που ανάμεσα στο βαρύ πρόγραμμά του με τίμησε, ήρθε να μου ευχηθεί από κοντά και ξεσήκωσε τον κόσμο.
Στους δραστήριους βουλευτές μας, πρώην
Την περίοδο 2015-2019 εργαστήκαμε σκληρά ως κυβέρνηση και βγάλαμε την Ελλάδα από τα μνημόνια. Ως Υπουργός Τουρισμού σήκωσα το βάρος να φέρω έσοδα για τη χώρα και το πετύχαμε ώστε να ασκήσουμε οικονομική και κοινωνική πολιτική. Ο #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ είναι σήμερα η μόνη ισχυρή εναλλακτική.
Στην εκπομπή "Mega Σαββατοκύριακο" με την Στέλλα Γκαντώνα και τον Ντίνο Σιωμόπουλο για την ακρίβεια και το υψηλό κόστος ζωής στην Ελλάδα:
Εμείς θέλουμε τη σύγκλιση της Ελλάδας με την Ευρώπη, με ισχυρούς μισθούς στη χώρα μας, μείωση του πληθωρισμού, μείωση των έμμεσων φόρων,
Στη γεμάτη κόσμο, παλμό και χαμόγελα εκδήλωση του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ στην Κυψέλη και στο προεκλογικό μας περίπτερο στον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη.
Μαζί με τους συνυποψήψιους Μάριο Αθανασίου, Μέλπω Λεκατσά, Λυδία Βενέρη και Κώστα Σιδηρόπουλο. Την πρώην βουλευτή Χαρά Καφαντάρη, τον
Στην τελευταία για την Αττική παρουσίαση από τον πρόεδρο Στέφανο Κασσελάκη απόψε στη #ΝέαΣμύρνη των υποψήφιων για τις #προκριματικες #εκλογές που θα διεξαχθούν 14 Απριλίου.
Εύχομαι σε όλες και όλους ολόψυχα καλή επιτυχία την Κυριακή.
Ο #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ ολοένα δυναμώνει μέχρι τη νίκη
Συγχαρητήρια στην εθνική μας ομάδα μπάσκετ!
Με απίστευτη θέληση και αγωνιστικοτητα πέτυχε την προκρισή της μετά από 16 χρόνια στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Μας χάρισε απίστευτες στιγμές συγκίνησης και περηφάνιας. Κάθε επιτυχία στην εθνική μας!
#basketball
#Hellasteam
Με την εκπρόσωπο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Πόπη Τσαπανίδου στη μεγαλειώδη συγκέντρωση στον Πύργο για την ομιλία του Προέδρου Αλέξη Τσίπρα προς τους πολίτες της Ηλείας.
#Δικαιοσυνη_παντου #Ηλεία
Με το ίδιο πάθος που εργάστηκα για να γίνει η Ελλάδα παγκόσμια πρωταθλήτρια στον τουρισμό, θα συνεχίσω με τη δύναμη του ��λληνικού λαού να αγωνίζομαι για μία Ελλάδα πρωταγωνίστρια στην Ευρώπη.
#EUelections2019
Ως Υπουργός πρότεινα στο
@Giannis_An34
να γίνει πρεσβευτής του ελληνικού τουρισμού και δέχτηκε χωρίς δεύτερη σκέψη. Μας κάνει υπερήφανους με τις επιτυχίες του και στη διεθνή του πορεία έχει την Ελλάδα πάντα μέσα στην καρδιά του και την προβάλλει παγκόσμια. Γιάννη σ' ευχαριστούμε!
Η συγκλονιστική παρουσία του κόσμου στην ομιλία του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα στην Πλατεία του Αγρινίου στέλνει ξεκάθαρο μήνυμα νίκης για τις #Ευρωεκλογές2019 . #ΈχουμεΤηΔύναμη των Πολλών!
#ΣΥΡΙΖΑ #Προοδευτική_Συμμαχία
Απόψε στο #Περιστέρι, στη δεύτερη μεγάλη εκδήλωση παρουσίασης των υποψήφιων στην Αττική για τις προκριματικές εκλογές της Κυριακής που θα αναδείξουν το #ευρωψηφοδέλτιο του #ΣΥΡΙΖΑ_ΠΣ.
Στεφανος Κασσελάκης: «Είμαστε εδώ με τις προτάσεις μας και με την ανανέωση του ΣΥΡΙΖΑ, με την
Δεύτερος σταθμός της περιοδείας μας στην Ηλεία μετά τη Ζαχάρω τα Κρέστενα. Μαζί με τον Παναγιώτη Κουρουμπλή, πρώην υπουργό και συνυποψήφιο στο ευρωψηφοδελτιο του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ συζητάμε με κατοίκους και επαγγελματίες για τις ανάγκες τους και τις προτάσεις μας για τη βελτίωση της ζωής
Η απώλεια του Βασίλη Βασιλικού μας γεμίζει βαθιά θλίψη. Αφήνει πίσω του ένα πολύ ισχυρό αποτύπωμα ως διεθνώς αναγνωρισμένος συγγραφέας και διανοούμενος, με βαθιά πολιτική σκέψη και δράση και ανεκτίμητη προσφορά. Η εκλογή του το 2019, ως βουλευτής, επικεφαλής του ψηφοδελτίου
Για την ψηφιακή σύγκλιση και των νησιών μας με την Ευρώπη, μίλησα στο ΣΚΑΙ και στους Δεκατιανούς.
Την εβδομάδα αυτή ψηφίζουμε στην Ολομέλεια του Στρασβούργου τον κανονισμό για τις υποδομές GIBABIT, όπου πέτυχα να ενταχθούν οι νησιωτικές και απόκεντρες περιοχές, για να αποκτήσουν
Άρθρο μου στο Παρόν για το έργο μου στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και όσα διεκδίκησα και πέτυχα στα 4 χρόνια αυτής της θητείας με επίκεντρο τη βελτίωση της ζωής και της καθημερινότητας των πολιτών
👉