Vodim intervju sa čovjekom koji je preživio genocid u Srebrenici. Kaže da je psihički pao na pola puta, da je htio vratiti se i plakao. Prišao mu jedan čovjek po imenu Salih i rekao "šta cmizdriš, diži se, moramo dalje i kad dođeš u Tuzlu plači 7 dana." Eh taj čovjek je moj babo
Srđan Golubović na fotografiji koji nogom udara u ubijenu ženu, slobodno se kreće po Beogradu. Čak DJ Max zabavlja svoje sugrađane. Nije nikad odgovarao.
@avucic
je li ovo suživot? Tražimo pravdu!
Danas se posebno sjećam Ramiza Nukića. Njegova misija skupljanja posmrtnih ostataka je bila uspješna, iako je to radio samostalno bez podrške uspio je skupiti preko 250 posmrtnih ostataka u šumama kud se kretala grupa marša smrti. On je prije nekoliko godina preselio.
Na Dan genocida 11. jula 1995. godine ubijen je dječak Admir Muminović. Ubijen je u jutarnjim satima dok se zajedno sa svojom porodicom pripremao da krene prema bazi UN-a u Potočare.
Dom kulture u Pilici. Mjesto koje je trebalo da služi za kulturne aktivnosti tokom rata postalo je mjesto masovnih egzekucija. Ovdje je ubijeno oko 500 Bošnjaka tokom genocida. Niko nije preživio. Među njima je moj djed Ahmo, čije ime nosim.
Nikad zaboraviti!
Trenutna iz bolnice u Slavinovićima. Nemam kovid. Stanje trenutno stabilno. Nadam se da će što prije proći pretrage, i da će doći adekvatna terapija i da izađem iz bolnice. Hvala svima koji su se javili. Sve vas selamim/pozdravljam ❤️
Moji Nedžad i Nermina. Oboje preživjeli genocid. Nedžad strijeljanje u Petkovcima. Danas obrazovani, imaju porodice, po troje djece, ostaju tu poslije svakog dana. Dijelimo svakodnevnicu. Moji prijatelji.
Ovo je majka Nura sa sinovima Suljom (16) i Saudinom (14) koji su ubijeni. Ukopani su u Potočarima pored oca i djeda koji su također ubijeni padom Srebrenice. Nije dočekala vijest o identifikaciji muža i sinova. Preselila je 2005. godine. I tako je nestala cijela jedna porodica
Ove godine smiraj u mezarju
@SrebrenicaMC
pronaći će i kosti Avdagić Ibrahima. Pronađen je u četiri masovne grobnice. Samo osam kostiju. Ibrahim je otac naše prijatelja Smaila
@nemojbabopujdu
. Ne zaboravljamo i ne halalimo.
Hvala ti Ramize za sve što si učinio za sve žrtve genocida u Srebrenici!
Ostati ćeš upamćen kao čovjek koji je uspio pronaći preko 250 skeletnih ostataka osoba ubijenih tokom genocida u Srebrenici.
Mi te ne zaboravljamo. Vječni rahmet tebi a porodici sabur želim.
Hatidža Mehmedović
"Ja više nikada neću biti majka, nikada neću imati unučad,nikada neću imati sina,neću upoznati taj užitak."
Majka kojoj su u genocidu ubijena 2 maloljetna sina Almir (18),Azmir (21), te muž Abdulah.
U našim sjećanjima ćeš ostati.
22.07.2018-22.07.2021.
Kada budete u narednom periodu pisali tekstove ili postove o genocidu u Srebrenici, umjesto “srebrenički genocid” pišite “genocid u Srebrenici”.
I umjesto “desio se genocid” pišite “počinjen je genocid”.
Enesa rođ. Muminović Šiljković je djevojka koja je imala 23 godine padom Srebrenice. Sa suprugom Sadifom je krenula preko šume. Ranjena je na Kameničkom brdu, geler je pogodio stomak. Sadif je nosio suprugu sve do Pobuđa. Nije je ostavljao. Umrla je. Suprug je ostao sa njom...
Kada budete u narednom periodu pisali tekstove ili postove o genocidu u Srebrenici, umjesto “srebrenički genocid” pišite “genocid u Srebrenici”.
I umjesto “desio se genocid” pišite “počinjen je genocid”.
Da ne zaboravimo.
Pričam danas sa djevojkom, čiji je otac ubijen u genocidu. Tad je imala četiri mjeseca. Nije ga upoznala, ne zna kako izgleda. Na rastanku njoj i majci je ostavio kutiju šećera, ako budu gladne. Ona tu kutiju i danas čuva. Emotivno je slušati to a kamoli živjeti. Ne zaboravljamo!
"Narode, ne bojte se! Svi ćete biti spašeni! Ja ću biti posljednji koji će izaći iz Žepe. Nijedno dijete neće ostati siroče prije mog"- govorio je Avdo Palić tog 25. jula 1995. godine. Dva dana prije pada Žepe pod okupaciju srpskih snaga.
Hvala Avdo ❤️
Ovo je hala Zemljoradničke zadruge u Kravici. Tu je ubijeno preko 1300 Bošnjaka. Ubili su ih pripadnici policije bosanskih Srba. Istu halu, danas žele renovirati i fizički prekriti tragove prošlosti, boli i istine! Ne dozvolimo im zbog nas i budućih generacija!
"Ja više nikada neću biti majka, nikada neću imati unučad, nikada neću imati sina, neću upoznati taj užitak."- Hatidža Mehmedović
Zauvijek si sa nama! 💔
22.07.2018. - 22.07.2022.
Ovaj momak je bratić od ubijenog Elvira. Nije bio rođen, amidža mu je ubijen. Njegove kosti odvezene stotinu kilometara dalje od Srebrenice. Pronađene tek 27 godina kasnije. Do tad je on postao punoljetan. Upoznaje prvi put svog amidžu ovako. Tužno i teško.
Sjećam se prvog izlaska za djevojkom iz medrese. Da je impresioniram, dva sata joj pričao o svojim mektebskim uspjesima, tituli mujezina i ne znam ni ja šta više. Nikad više nismo izašli 😂
Ubijeni Bošnjaci koji će biti ukopane ove godine u
@SrebrenicaMC
su:
1. Alić (Omer) Džemail, rođen 1962. godine u mjestu Osat, Srebrenica;
2. Aljić (Zildžija) Mevlid, rođen 1957. godine godine u Srebrenici;
3. Avdić (Mujo) Halil, rođen 1975. godine u Đurđevcu, Srebrenica;
U presretnutom razgovoru Miloševića i Karadžića, Karadžić kaže: “Za dva tri dana Sarajevo će nestati i biće petstotina hiljada mrtvih, za mjesec dana u BiH će nestati muslimana…”
Sarajevo će biti, sve drugo će proći ❤️
Ovakvi nastupi naših predstavnika, kao što je bio danas predsjednik SDP BiH
@NiksicN
daju motivaciju svima nama.
Naša ljubav prema domovini je jača od njihove mržnje!
Živjela Bosna i Hercegovina 🇧🇦❤️
Molim novinare da kad pišu tekstove o porodicama ubijenih i ubijenim ne pišu “izgubio”. Nije čovjek stvar, pa da se izgubi. Ubijen je. Zna se, čim je pronađeno tijelo ili kosti.
Bratunac, popis 1991. godine: Većina Muslimani.
Bratunac, 1992.:Etničko čišćenje Muslimana.
Bratunac, 1995.: Mjesto logora, masovnih ubistava i kamenovanja autobusa i kamiona gdje su Bošnjaci itd.
Bratunac, 2022.: ⬇️
Tinejdžer, 16 godina, ubijen u genocidu, pronađena samo lobanja 26 godina nakon genocida. Ukopana. Zvao se Azmir Osmanović.
Ne zaboravimo genocid u Srebrenici!
Ostali smo bez još jedne srebreničke heroine. Preminula je Nura Alispahić.
Preživjela je genocid u Srebrenici. U agresiji su joj ubijena dvojica sinova i muža.Sin Admir ubijen je na tuzlanskoj Kapiji,ubila ga je četnička granata.Azmira(16)ubili su zloglasni "Škorpioni" u Trnovu.
Azmir Osmanović šesnaestogodišnji dječak čiji je život prekinut će ove godine biti najmlađa žrtva ukopana na dženazi u mezarju
@SrebrenicaMC
.
Tek nekoliko kostiju pronađenih. Oprostiti i zaboraviti nećemo!
Ovo je Almedina. U agresiji i genocidu je izgubila roditelje. Majku 1992 dok je otac ubijen u julu 1995. Ostalo je njih četvero. Smješteni su u dom u Tuzli. Za praznike često se skupe i zajedno sjećaju se roditelja. Danas obrazovani, imaju svoje porodice! To je naš uspjeh!
Kosti braće blizanaca, dvadesetogodišnjaka Semira i Samira iz srebreničkog naselja Prohići pronaći će smiraj na kolektivnoj dženazi žrtvama genocida 11. jula 2022. godine u mezarju
@SrebrenicaMC
.
"Otišao sam na seminar na Harvard. Govorio sam o ratnom iskustvu. Kada sam rekao da sam radio operativne zahvate bez anestezije, zahvate koji su teoretski nemogući al praktično sam dokazao da su mogući. Gledali su me i zapisivali šta govorim" rekao je Ilijaz Pilav ratni doktor.
Dobro jutro komšije, predajte oružje, nećemo vam ništa, samo čuvamo i brinemo za sigurnost svih nas.
Epilog: Agresija na RBiH i genocid u Srebrenici nad Bošnjacima.
Foto: Ron Haviv
Danas posebno želim da se sjetim naše majke Hatidže Mehmedović, koja je život poslije genocida provela u borbi za pravdu, istinu, prava žena, majki i ljudska prava.
Dahmo Suljić, četranestogodišnjak koji je tih julskih dana 1995. godine bio u Potočarima, iako je imao na sebi dres Jugoslavije, odvojen je. Kasnije ubijen.
Pored njega, u genocidu ubijeno mu je još četiri brata, otac i amidža. Ubijena cijela porodica. To je genocid!
Naravno, nema reakcija na ovo. Pa postalo je svakodnevnica. Počinioci se ne kažnjavaju, nas ubjeđuju da nije to ništa. Strašno, u šta se pretvorilo ovo društvo!
"Ovo je majka Nura iz Srebrenice.
Sa njom na slici su njeni sinovi Suljo i Saudin koji su ubijeni sa svojih 16 i 14 godina.
Ukopani su u Potočarima pored svog oca i djeda koji su također ubijeni u genocidu u Srebrenice.
I tako je ubijena cijela jedna porodica" (preuzeto)
Na bolji i vječni svijet preselila je Fata Alispahic, rođena Mehmedovic.Heroina o kojoj se malo zna.Četnici Srbi su u genocidu Fati ubili dva brata Rašida i Senahida, muža Hamdiju i tri sina Envera, Mirzeta i Mirsada.Mirzet i Mirsad su blizanci i bili su maloljetni.(preuzeto) 1/3
Moj djed je odvojen u Potočarima, prebačen u Bratunac na sabirno mjesto i odvezen u Pilicu gdje je sa još 500 Bošnjaka ubijen u Domu Kulture. Pronađen u sekundarnoj masovnoj grobnici nekompletan. Ne halalim!
“Moja kćerka je studirala u Sarajevu. Bila je student treće godine na Filozofskom fakultetu. Učila je njemački i latinski. U maju 1992. krenula je kući u Bratunac na bajram. Silovale su je i ubile 20. maja naše tadašnje komšije…”
Rođak Fahrudin prije rata studirao Elektrotehnički fakultet. Ubijen u genocidu. Koliko je bio posvećen fakultetu govori mi njegov brat da je ispisao jedan zadatak na zadnjoj korici indexa zbog kojeg je obnovio godinu. Njegov index preko šume do slobodne teritorije prenio brat.
Ramiz Nukić iz sela Kamenica, poznat po sakupljanju kostiju ubijenih nakon pada Srebrenice u genocidu. Ovaj dobri čovjek je pomogao u pronalasku posmrtnih ostataka oko 250 ubijenih. Veliki čovjek, posjetite ga u njegovoj Kamenici.
Rođak Fahrudin prije rata studirao Elektrotehnički fakultet. Ubijen u genocidu. Koliko je bio posvećen fakultetu govori mi njegov brat da je ispisao jedan zadatak na zadnjoj korici indexa zbog kojeg je obnovio godinu. Njegov index preko šume do slobodne teritorije prenio brat.
Najljepši dan u godini je 14.10. jer tada je rođena najdivnija osoba koju sam ikad upoznao, koja je dio mog svijeta i nemoguće je zamisliti život bez nje.
Sretan rođendan Hanisa ❤️
Danas, 12. maja, u Memorijalnom centru Veljaci u Bratuncu klanjati će se kolektivna dženaza za četiri osobe ubijene tokom agresije na RBiH. Među ubijenim je i dječak
Salmir Hodžić koji je imao devet godina.
Ne zaboravimo!
Danas kroz Bratunac, kad vidim desetak ljudi se okupilo i postavljaju neki baner kod semafora. Na banderu piše čestitka ratnom zločincu Ratku Mladiću. Nedaleko od ovog mjesta, šest kilometara, nalazi se Memorijalni centar Srebrenica. Mezarje gdje su ukopane žrtve genocida.
Beba tek rođena, ubijena. Otkrivena u masovnoj grobnici 2009. godine. Šaka kostiju. Ime dobila nakon identifikacije a prije ukopa. Zove se Fatima Muhić.
Neka se nikada, nikome i nigdje ne ponovi genocid!
ALMEDIN MEHMEDOVIĆ 1978.-1995.
Imao plave oči i kosu. Bio stidljiv, poslušan i miran dječak. Išao u školu. Imao sedamnaest godina. Ubijen u genocidu.
Nećemo te nikad zaboraviti, amidžiću!
Dajem inicijativu da se svakog jedanaestog u mjesecu na Vijećnici prikaže cvijet stradanja,genocida i agresije na RBiH. Cilj te kampanje jeste da podignemo svijest o kulturi sjećanja i podrška porodicama koje traže pravdu i posmrtne ostatke ubijenih Bošnjaka u periodu 1992.-1995.
Dom kulture u Pilici. Jula 1995. godine ovdje je ubijen moj djed Ahmo Mehmedović. Ja to nikad neću oprostiti. Danas, 29 godina kasnije, reeksumacijom će dodatne pronađene kosti biti u njegovom mezaru.
Danas hodam kroz mezarje, vidjeh jednu majku. Upoznam se sa njom, njenom sudbinom. Odvedena dva sina i suprug u Bijeli Potok, ubijeni. Sin Emir i suprug Agan pronađeni, ukopani a jedno mjesto pored njih prazno za posmrtne ostatke sina Amira koji još nije pronađen.
Naše herione!
Odjeća i predmeti koji su pripadali žrtvama genocida ispred Bijele kuće u Potočarima, u julskim danima nakon deportacije žena i djece te odvajanja muškaraca i dječaka.
Ne zaboravimo!
Na bolji i pravedniji svijet je preselila majka Hajra Ćatić.
Svoj život nakon genocida posvetila je borbi za istinu i pravdu, za žrtve te neumorno dala je veliki doprinos.
Preselila je a nije pronašla kosti sina Nine.
Veliki gubitak za Srebrenicu! Nek ti je vječni rahmet!